Forum ŻÓŁW STEPOWY(TESTUDO HORSFIELDI)/ UWAGA!  NOWY ADRES STRONY: http://testudo.draknet.sytes.net Strona Główna ŻÓŁW STEPOWY(TESTUDO HORSFIELDI)/ UWAGA! NOWY ADRES STRONY: http://testudo.draknet.sytes.net
UWAGA! NOWY ADRES STRONY: http://testudo.draknet.sytes.net
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Opis ogólny-Żółw stepowy(Testudo horsfieldi)

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum ŻÓŁW STEPOWY(TESTUDO HORSFIELDI)/ UWAGA! NOWY ADRES STRONY: http://testudo.draknet.sytes.net Strona Główna -> Informacje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
still
Administrator



Dołączył: 08 Wrz 2006
Posty: 27
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Łódź

PostWysłany: Pią 19:09, 08 Wrz 2006    Temat postu: Opis ogólny-Żółw stepowy(Testudo horsfieldi)

OPIS OGÓLNY

Żółw stepowy zamieszkuje centralną i południowo- zachodnią Azję (Iran, Afganistan, południowo-zachodnie Indie). Spotkać go można na terenach stepowych, na piaszczysto - gliniastych półpostyniach, a nawet pustyniach. Unika terenów wilgotnych i zalesionych, odwiedza jednak plantacje owocowe, np. melonów i arbuzów, gdzie jest tępiony jako szkodnik. Zasadniczo jest to gatunek nizinny, jednak dobrze się wspina – w górach można go spotkać nawet na wysokości 1200m n.p.m. Żyje w klimacie surowym o gorącym lecie i mroźnej zimie. W warunkach naturalnych żółwie stepowe przesypiają 9 miesięcy w roku, 3 miesiące to sen letni (estywację) wynikający z braku pożywienia i zbyt niską wilgotnością powietrza, kolejne 6 miesięcy przypada na sen zimowy (związany ze spadkiem temperatury). Długotrwały sen zimowy powoduje, że słabe lub chore osobniki nie wybudzają się z niego i umierają ( co stanowi pewną formę naturalnej selekcji)
Zarówno sen letni jak i zimowy gad odbywa w samodzielnie wykopanej norze o długości 2 metrów na końcu, której na głębokości 1 metra znajduje się komora sypialna (letnie są nieco krótsze od nor zimowych). W porównaniu do innych gatunków jego karapaks jest raczej płaski, żółtobrązowy lub oliwkowożółty z pojedynczymi czarnymi plamami po środki każdej z tarczek. Cechą charakterystyczną umożliwiającą odróżnienie Testudo horsfieldii jest posiadanie przez nich tylko 4 pazurów na każdej łapie Żółwie te dorastają zwykle do 20 cm, choć zdarzają się osobniki które przekraczają 25 cm.

STANOWISKO SYSTEMATYCZNE

Królestwo:Zwierzęta

Podkrólestwo:........Tkankowce (Histoza)

Typ:......................Strunowce (Chordata)

Podtyp:..................Kręgowce (Wertebrata)

Gromada:..............Gady (Reptilia)

Rząd:.....................Żółwie(Chelonia)

Podrząd:................Żółwie skrytoszyjne (Cryptodirida)

Gatunek:................Żółw stepowy (Testudo horsfieldii)

ANATOMIA I FIZJOLOGIA ŻÓŁWI

Żółwie są jedynymi zwierzętami kręgowymi mającymi szkielet zewnętrzny w formie pancerza. Jest on utworzony ze zmodyfikowanych kości szkieletu osiowego, pokrytych od strony zewnętrznej płytkami rogowymi. Pancerz składa się z części grzbietowej zwanej karapaksem lub puklerzem i z części brzusznej zwanej plastronem. Zarówno kształt, układ jak i ilość płytek rogowych jest charakterystyczny dla każdego gatunku. U niektórych gatunków pancerz kostny nie jest pokryty płytkami rogowymi, lecz miękką skórą. Żółwie nie mają zębów, lecz ich szczęki pokryte są listwą rogową spełniającą ich rolę i ułatwiającą odgryzanie kęsów pokarmu.Dzięki obecności pancerze żółwie są stosunkowo bezpieczne, jeśli chodzi o atak ze strony drapieżników, lecz równocześnie poruszają się powoli i niezgrabnie, zaś oddychanie możliwe jest jedynie dzięki specjalnym mięśniom zmieniającym ciśnienie w płucach.Żółwie lądowe mają dobry wzrok umożliwiający im również widzenie części promieniowania podczerwonego. W poszukiwaniu pokarmu lub innych osobników swojego gatunku używają również węchu, są natomiast głuche. Pomimo dobrze rozwiniętego ucha wewnętrznego nie są w stanie kojarzyć dźwięków (głuchota ośrodkowa). Rejestrują za to drgania powietrza i podłoża, dzięki czemu są w stanie rejestrować nadchodzące niebezpieczeństwa.Jak wszystkie gady, żółwie są zwierzętami zmienno cieplnymi co oznacza, że temperatura ich ciała uzależniona jest od temperatury otoczenia. W konsekwencji od temperatury otoczenia zależne jest również tempo przemian metabolicznych - im chłodniej tym wolniejsze jest tempo przemiany materii.

-still- 08.09.2006r.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum ŻÓŁW STEPOWY(TESTUDO HORSFIELDI)/ UWAGA! NOWY ADRES STRONY: http://testudo.draknet.sytes.net Strona Główna -> Informacje ogólne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin