Forum ŻÓŁW STEPOWY(TESTUDO HORSFIELDI)/ UWAGA!  NOWY ADRES STRONY: http://testudo.draknet.sytes.net Strona Główna ŻÓŁW STEPOWY(TESTUDO HORSFIELDI)/ UWAGA! NOWY ADRES STRONY: http://testudo.draknet.sytes.net
UWAGA! NOWY ADRES STRONY: http://testudo.draknet.sytes.net
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

FAQ DOTYCZĄCE ŻÓŁWI!

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum ŻÓŁW STEPOWY(TESTUDO HORSFIELDI)/ UWAGA! NOWY ADRES STRONY: http://testudo.draknet.sytes.net Strona Główna -> Informacje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nulus
Moderator



Dołączył: 08 Wrz 2006
Posty: 21
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pią 22:02, 08 Wrz 2006    Temat postu: FAQ DOTYCZĄCE ŻÓŁWI!

FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące żółwi lądowych.


1.Czy żółw lądowy powinien mieć własne terrarium?

Tak, żółwie jako dziko żyjące zwierzęta mają określone warunki życia. Muszą czuć się bezpiecznie i mieć dużo przestrzeni do poruszania się. W tym celu należy zbudować podopiecznemu duże terrarium (conajmniej 100 cm na 60 cm dla dorosłego żółwia stepowego czy greckiego). Podłoże to kora ogrodnicza, włókno kokosowe lub najlepsza darń.
Dodać możemy też sianko. Dekoracyjnie kamienie i korzenie. Ozdoby nie mogą zabierać żółwiowi przestrzeni. A wystrój jak najbardziej powinien przypominać środowisko naturalne gada. Wysokość terrarium powinna wynosić około 40 cm. Terrarium nie może być za niskie, bo uniemożliwia to wyłożenie odpowiednio grubej warstwy podłoża.
Także żółw, jako dobry wspinacz nie może mieć możliwości ucieczki z terrarium.


2. Jaką, temperaturę powinien mieć żółw? Czy trzeba mu dogrzewać?

Wszystkie żółwie lądowe kochają ciepło. Zapewnienie jej jest kluczowym elementem hodowli. Odpowiednia temperatura zapewnia prawidłową przemianę materii. Tylko w terrarium uda się nam ogrzać żółwia żarówką. Ważne jest zapewnienie strefy ciepła oraz chłodniejszej, gdzie żółw będzie mógł zrobić, np. norkę. Temperatura pod promiennikiem ciepła ma wynosić około 30 – 33 stopni. A w najchłodniejszej części terrarium około 25 stopni jednak nie mniej niż 20

3. Co to jest świetlówka UVB?

Świetlówka UVB jest to urządzenie, którego zadaniem jest dostarczenie promieni UVA i UVB które gad naturalnie znajduje w słońcu. Żółw dzięki temu produkuje witaminę D3, która jest niezbędna do prawidłowej syntezy wapnia. Zapobiega to zmianom krzywicznym.
Między świetlówką a żółwiem nie może znajdować się szyba ponieważ szkło nie przepuszcza promieni UV. Powinna być zainstalowana nie więcej jak 30 cm nad żółwiem.
Świetlówki te z czasem tracą swoje właściwości, dlatego należy je wymieniać raz do roku.

4. Co powinien jeść żółw lądowy?

Dla wielu z Nas znajdujące się w trawie zielsko to zwykłe chwasty. Dla żółwia to najlepszy pokarm. Należy podawać żółwiowi mniszek lekarski, koniczynę, babkę lancetowatą, trzykrotkę. Nie podajemy owoców, warzyw oraz nabiału. Najgorszym pokarmem są karmy typu Biorept. Jedynym dobrym pokarmem tego typu są suszone liście firmy ZUZALA oraz paszą Agrobs. [link widoczny dla zalogowanych] W zimie karmimy żółwia cykorią, od czasu do czasu marchwią, sałatą rzymską czy kiełkami. Starajmy się zasuszać zielsko znajdowane w sezonie, to najlepszy pokarm na zimę.

5.Czy zimujemy żółwie lądowe?

Tak, żółwie lądowe w naturze hibernują nawet do 9 miesięcy. Niestety w warunkach domowych rzadko zimuje się żółwie. Skutkiem tego są choroby nerek, osłabienie w zimie i spadek aktywności. Jeżeli zdecydujesz się na zimowanie, skonsultuj to z WETERYNARZEM ZNAJĄCYM SIĘ NA GADACH! ZŁE ZIMOWANIE KOŃCZY SIĘ ŚMIERCIĄ DLA ŻÓŁWIA!

6. Czy można zrobić żółwiowi wybieg na dworze?

Tak! Jak najbardziej ! Zrobienie wybiegu na działce czy w ogrodzie to dla żółwia doskonałe rozwiązanie na ciepłe dni. Pamiętajmy jednak, że żółwie lądowe to doskonałe kopacze. Wybieg musi być bezpieczny, i solidnie skonstruowany. Powinien mieć zabezpieczone dno przed przekopaniem się żółwia poza wolierę. Gada wynosimy na dwór, kiedy temp. przekroczy 20 stopni. Gdy brak nam możliwości na wybieg, spacery też nie szkodzą. Ale UWAŻAJMY NA UCIECZKĘ ŻÓŁWIA! Porządny, mądrze zrobiony wybieg zaoszczędzi nam przykrości związanych ze stratą żółwia.
Można pamiętać również o zabezpieczeniu żółwia od góry przed innymi zwierzętami typu pies czy kot jeśli zachodzi taka potrzeba

7. Jak poznać, że żółw choruje?

Ciężko poznać jest chorobę żółwia. Objawy są na ogół widoczne, gdy stan jest już ciężki. Dlatego musimy zapewnić dobre warunki oraz dobrą dietę dla naszych podopiecznych.
Przy zakupie obejrzyjmy zwierzę. Raz na 6 miesięcy należy pójść z kupką i żółwiem do badania. Pamiętajmy, by znaleźć weterynarza, który ma pojęcie o gadach. Zwykły weterynarz bardziej szkodzi niż pomaga. Częstym chorobami są: zapalenie płuc, zaziębienie ( objawami jest katar, oraz bąbelki z nosa, problemy z oddychaniem), biegunka, paraliż kończyn, krzywica ( rozmiękczenie, deformacja pancerza).

8. Jak szybko powinien rosnąć żółw?

Prawidłowo karmiony żółw rośnie bardzo powoli. To jest dobry znak. Przyrost powinien być niewidoczny, lub być grubości włosa. Gdy zółw rośnie za szybko, to ostatni dzwonek by zmienić dietę na roślinki wolno rosnące na czystej łączce,

9. Czy podawać witaminy dla żółwia lądowego?

Prawidłowo żywiony gad nie potrzebuje żadnych witamin. Nie podawajmy ich. Możemy całkowicie zniszczyć wątrobę oraz nerki żółwia przedawkowując witaminy. Podawajmy je tylko z uzasadnieniem dobrego lekarza weterynarii. Żółwiowi należy podawać systematycznie sępię. Jest to naturalne wapno, które trzemy na codzienny pokarm. Podajemy ją raz na 3-4 dni.

10. Czy żółw jest drogi w utrzymaniu?

Tak, żółw nie jest tanim zwierzęciem. Potrzebne jest mu dobrze wyposażone terrarium.
Także koszt świetlówek UVB nie jest mały. Ale gdy zapewnimy dobre warunki, żółw odwdzięczy się nam długimi latami życia.

11. Czy można oswoić żółwia?

Nie. To, ze żółw nie ugryzie Cię, czy nie schowa się do skorupki, to tylko znak, że się Ciebie nie boi.

12. Jak rozpoznać płeć żółwia?

Płeć można określić dokładnie, gdy dł. dolnej skorupy przekroczy 10 cm. Samce mają
ogonek dłuższy, i przylega im on do ciała, samice mają króciutki ogon, i i nie trzymają go atak na boku. Zawsze możesz wkleić fotografie ogonka, na pewno Ci pomożemy.

13. Jakie podłoże jest najlepsze dla żółwi lądowych?

Podłoże nie może pylić, pleśnieć, nie może utrudniać normalnego poruszania się. Żółw nie ma prawa zjadać go sam, lub przyklejonego z pokarmem. Oczywiście musi być jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Dla żółwi greckich i stepowych polecam grubą ( 10 cm jak nie więcej) warstwę kory ogrodniczej wymieszanej z siankiem dla gryzoni. Złe podłoże może spowodować zaczopowanie przewodu pokarmowego żółwia i śmierć w strasznych męczarniach.
Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie darni

14. Co to jest CITES?

Wszelkie informacje na temat CITIES oraz przepisach i prawie w Polsce i UE znajdziesz na stronie : [link widoczny dla zalogowanych]

15. Dlaczego żółw nie może jeść sałaty?

Żółw nie może jeść sałaty, choć jest roślinożercą. Sałata ma w sobie wiele kwasów organicznych, organicznych tym szczawiany, które wiążą wapń. Gad na diecie opartej o sałatę zapadnie na chorobę zwaną hypokalcemią. Objawy to : osłabienie i stopniowa utrata twardości pancerz – MBD –syndrom miękkiego pancerza.

16. Dlaczego żółw nie może żyć na podłodze?

Nie!!!! Dlaczego? Ze względów higienicznych ( salomonelloza, pasożyty), brak odpowiedniej temperatury, zagrożenie ze strony innych zwierząt i domowników ( przygniecenia, urazy, kopnięcia, pogryzienie przez psa). Marsz po parkiecie powoduje nadwerężenia i choroby stawów. Żółw przez takie praktyki może być kaleką do końca życia. Co innego, gdy żółw pod naszą kontrolą nie często wychodzi na spacerek po pokoju. Ale zaznaczam, nie często!



19. Co zrobić z żółwiem na wakacjach?

Podróże na wakacje mogą być bardzo stresujące dla żółwia. Najlepiej zostawić go w terrarium, ale na wypadek dłuższego wyjazdu należy zapewnić mu źródło pokarmu i jakąkolwiek opiekę.

20. Jak długo żyje żółw?

Żółwie są długowiecznymi zwierzętami. Zwierzętami, dożywają w naturze do ponad 100 lat. Są i gatunki zarówno krócej, jak i dłużej żyjące. W domu, bez zimowania żółw może żyć nawet 50 lat. Wszystko zależy od warunków, diety, przebytych chorób itp.

21. Ile powinien jeść żółw? Jak często go karmić?

Żółwie należy karmić 6 razy w tygodniu. Zalecana jest przerwa 1 dniowa. Żółw sam sobie dobierze ilość pokarmu, jaka jest mu potrzebna. Nie należy jednak podawać zbyt dużych ilości pożywienia – tak aby żółw spacerował w poszukiwaniu jedzenia. W zimie pokarm można podawać rzadziej. Żółwie lądowe mają okresy „głodówek”:. Wtedy potrafi nie jeść przez kilka tygodni. Jeżeli żółw nie traci na wadze, nie słabnie nie ma objawów chorobowych, nie ma powodu do nerwów. Aczkolwiek, zawsze można napisać na naszym FORUM.

22. Jak „nawrócić” żółwia na dobrą dietę?

Jest to dosyć ciężki proces. Żółwiowi należy stopniowo ograniczać zły pokarm, zamieniając go na dietę właściwą. Należy mieszać pokarm, a potem stopniowo podawać już tylko to, co właściwe. Żółw potrafi długo nie jeść licząc, że się zlitujemy i podamy mu jego przysmak. Gdy żółw zaprotestuje, nic nie jedząc, nie przejmujmy się tym. Jak zgłodnieje to zje co dla jego zdrowia najlepsze. Musi!

23. Jakie roślinki mam zrywać dla mojego pupila?

Taraxacum officinale (mniszek lekarski)
Alliaria petiolata (czosnaczek pospolity)
Lapsana communis (łoczygę pospolitą)
Aegopodium podagraria (podagrycznik pospolity)
Viola odorata (fiołek wonny)
Cardamine pratensis (rzeżucha łąkowa)
Plantago lanceolata (babka lancetowata)
Plantago major (babka zwyczajna)
Urtica dioica (pokrzywa) - młode listki siekane w sałatce
Allium ursinum (czosnek niedźwiedzi)
Capsella bursa-pastoris (tasznik pospolity)
Erophila verna (wiosnówka pospolita)
Pulmonaria officinalis (miodunka plamista)
Trifolium repens (koniczyna biała (k. rozesłana) oraz inne koniczyny
Tussilago farfara (podbiał pospolity)
Viola arvensis (fiołek polny)
Alchemilla vulgaris (przywrotnik pospolity)
Galeopsis speciosa (poziewnik pstry)
Prunella grandiflora (głowienka wielkokwiatowa)
Lamium album (jasnota biała)
Lamium purpureum (jasnota purpurowa)
Sonchus oleraceus (Mlecz zwyczajny) - nie mylić z mniszkiem
Malva sylvestris (ślaz dziki)
Cichorium intybus (cykoria podróżnik)
Leucanthemum vulgare (jastrun (złocień) właściwy)
Galium aparine (przytulia czepna)
Convolvulus arvensis (powój polny)

Galinsoga parviflora (żółtlica drobnokwiatowa)
Hypochoeris radicata (prosienicznik szorstki)
Linaria vulgaris (lnica pospolita)
Lunaria annua (miesiącznica roczna)
Matricaria recutita ( rumianek pospolity )
Oenothera biennis (wiesiołek dwuletni)
Onobrychis viciifolia (sparceta siewna, esparceta)
Polygonum bistorta (rdest wężownik)
Potentilla anserina (pięciornik gęsi)
Thlaspi arvense (tobołki polne)
Silene Latifolia ( bniec biały )
Silene Dioica ( bniec czerwony )
Cenataurea cyanus ( chaber bławatek )
Stachys sylvatica ( czyściec leśny )
Ajuga genevensis ( dąbrówka kosmata )
Verbascum nigrum ( dziewanna pospolita )
Campunala rotundifolia ( dzwonek okrągłolistny )
Lamistrum galeobdolon ( gajowiec żółty )
Ranunculus lanuginosus ( jaskier kosmaty )
Ranunculus acris ( jaskier ostry )
Rununculus flammula ( jaskier płomiennik )
Hieracium umbellatum ( jastrzębiec baldaszkowaty )
Hieracium pilosella ( jastrzębiec kosmaczek )
Lotus corniculatus ( komonica zwyczajna )
Tragopogon pratensis ( kozibród łąkowy )
Achillea millefolium ( krwawnik pospolity )
Medicago lupulia ( lucerna nerkowata )
Papaver rhoeas ( mak polny )
Daucus carota ( marchew zwyczajna )
Melissa officinalis ( melisa lekarska )
Saponaria officinalis ( mydlnica lekarska )
Myosotis arvensis ( niezapominajka polna )
Milelotus alba ( nostrzyk biały )
Milelotus officinalis ( nostrzyk żółty )
Fragaria vesca ( poziomka pospolita )
Veronica chamaedrys ( przetacznik ożankowy )
Chamomilia suaveolens ( rumianek bezpromieniowy )
Chamomilia recutita ( rumianek pospolity )
Bellis perennis ( stokrotka pospolita )
Astragalus glycyphyllos ( traganek szerokolistny )
Vicia cracca ( wyka ptasia)
Tanacetum vulgare ( wrotycz zwyczajny ) ma naturalne właściwości odrobaczające








Gdy nie wiemy jak wygląda ta roślinka, skorzystajmy z GOOGLE GRAFIKA, lub z Atlasu roślin. Możemy też odwiedzić stronkę [link widoczny dla zalogowanych]


24. Czy stosować maty/kable grzewcze, kamienie grzewcze?

Żółw jako zwierzę uwielbiające kopać nie powinien mieć żadnych kabli w podłożu. Bardzo łatwo może się o nie poparzyć, lub może go porazić prąd. Także stosowanie kamieni grzewczych nie jest uzasadnione z tych samych powodów.
Jeśli jednak mimo wszystko się zdecydujemy zadbajmy o to by kable odpowiednio zabezpieczyć przed naszym rozrabiającym pupilem

25. Co ile kąpać żółwia?

Żółwia powinniśmy kąpać raz na tydzień. Poziom wody nie może być niebezpieczny dla żółwia i powinien sięgać do krawędzi jego skorupy. Woda powinna być letnia max 30 stopni . Czas kąpieli to około 20 – 30 minut. Kąpiele pozwalają
uzupełnić niedobory wody, oraz ułatwiają wydalanie.
Pamiętajmy jednak ze wyjmowanie gada z terrarium jest dla niego stresujące, wiec byłoby lepiej gdyby taki basenik z wodą znalazł się w jego terrarium i tak może się swobodnie kapać

26. Mój żółw zrobił coś dziwnego, wydalił takie „białe, serowate coś”. Co robić?

Spokojnie. To jest stężony kwas moczowy. Żółw na dobrej diecie powinien wydalać tylko taki mocz. Gorzej jest, jeżeli biały kolor zastępuje czerwony czy rdzawy. To oznacza, że nerki są w naprawdę kiepskim stanie.

27. Dlaczego nie smarujemy żółwiowi skorupy?

Nie używamy żadnych kremów, oliwek czy wazelin na skorupkę żółwia. Niczym jej nie smarujemy. To tylko pożywka dla bakterii. Może nam się wydawać, że żółw wygląda po nasmarowaniu ładniej, zdrowiej, ale oszukujemy wtedy samych siebie.

28. Czy przycinać żółwiowi pazurki, listwę rogową?

Żółw w odpowiednio wyposażonym terrarium nie powinien mieć problemów ze ścieraniem pazurów. Gdy zaczynają się zawijać, to znak, że trzeba je przyciąć. Gdy się boimy sami to zrobić, udajmy się do dobrego weterynarza. Gdy takowego nie ma, weźmy łapkę żółwia pod światło, i skróćmy je, uważając na czarny nerw. Nie można go uciąć! Sprawia to ogromne cierpienie żółwiowi. Listwa rogowa powinna się sama skracać przy żywieniu odpowiednim pokarmem, gdy zaczyna zachodzić już na dolną część szczęki, i uniemożliwia jedzenie, udajmy się do weterynarza, który zna się na gadach. Można zaryzykować i lekko podpiłować pilnikiem od paznokci, ale jest to duże ryzyko.


29. Czy żółw powinien mieć dodatkowe schronienie ?

Zarówno w terrarium jaki i na wybiegu żółw powinien mieć dodatkowe schronienie przed światłem i słońcem. Żółw będzie się w nim chował również w momencie zagrożenia, kiedy będzie przestraszony oraz w trakcie snu.
Może to być kilka zbitych deseczek, połówka doniczki ogrodniczej lub mała jaskinia sklejona z kamieni i wymoszczona siankiem


30. Czy żółwie piją wodę ?

Rzadko ale jednak piją. Należy zapewnić żółwiowi codziennie świeżą wodę w niewielkim naczyniu aby, gdy już mu się zachce - mógł się napić.

31. Jakie żółw posiada zmysły ?

Żółwie maja dobrze rozwinięty narząd wzroku i węchu. Widzą kolory i rozpoznają kształty.
Z dużych odległości rozpoznają zapach jedzenia.
Słuch żółwi jest ograniczony do słyszenia tylko bardzo niskich częstotliwości.Za to świetnie wyczuwają drgania

32. Czym kierować się przy wyborze żółwia?

Wchodzi w grę tylko zakup w dobrym sklepie zoologicznym. Unikajmy bazarów i podejrzanych źródeł.
Zakup żółwia w miesiącach zimowych utrudni nam ocenę jego stanu zdrowia.
Zdrowy żółw przy próbie dotyku powinien mieć odruch ucieczki, interesuje się pokarmem,
ma twardy pancerz bez widocznych przyrostów, zdrowe oczy a jego kloaka powinna być sucha i zamknięta.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum ŻÓŁW STEPOWY(TESTUDO HORSFIELDI)/ UWAGA! NOWY ADRES STRONY: http://testudo.draknet.sytes.net Strona Główna -> Informacje ogólne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin